Proč je VIETNAM naším cestovatelským hitem?
autorka: Vladimíra Svitáková (psáno pro Magazín Radynacestu.cz) 08.11.2020

Vietnam, ta dlouhá asijská země tam někde na východě, která v nás vzbuzuje rozporuplné myšlenky. Většině z nás určitě vyvstanou na mysli lidé, kteří z tohoto koutu světa  přišli do naší země již v 70. letech a tak skvěle se s námi sžili. Někomu učitě naskočí vzpomínky na filmy líčící hrůznost Vietnamsko-americké války. Ti mladší možná okamžitě pomyslí na vietnamská bistra, která tak skvěle obohatila českou kuchyni o asijské speciality.  Vidíte, je mnoho důvodů proč do této, stále velmi autentické země, vyrazit.

Přesto, že vietnamská kuchyně není zapsána na seznamu UNESCO jako kuchyně mexická, je jednoznačně jednou z nejoblíbenějších kuchyní cestovatelů. Stejně jako například její sousedka, kuchyně thajská. Podívejme se ale na kuchyni této východní země trochu podrobněji. 

Za oblibou vietnamského jídla jistě může kombinace velkého množství zeleniny a bílkovin, kterou tato kuchyně nabízí. Jako přílohu si můžete pak vybrat nudle nebo základní potravinu celé Asie, rýži. Například světově proslulou polévku Pho Bo (hovězí) či Pho Ga (kuřecí) tvoří dlouze tažený vývar, do kterého se přidává čerstvá zelenina a bílkovina v podobě hovězího či kuřecího masa. Přidat si můžete i rýžové nudle. Tedy jídlo, po kterém rozhodně nepřiberete a postaví vás na nohy. Zajímavostí je, že Vietnamci tuto polévku konzumují zásadně poránu.  Velice oblíbeným jídlem jsou například i rýžové nudle s masem a zeleninou ponořené do speciální omáčky a nesoucí společný název Bun Bo Nam Bo. Pro milovníky velkého obsahu sacharidů Vietnamici připravují skvělé plněné bagety, které plní masem nebo paštikou a ve stáncích je seženete pod názvem Banh Mi. Na cestě po této asijské zemi nezapomeňte ochutnat rýžové závitky, na slano plněné palačinky nebo plněné knedlíčky Dim Sum, které do Vietnamu přinesli sousedé z Číny.

O vietnamské kuchyni by se dalo povídat či psát hodiny. Nejlepší ale bude, když ji vyrazíte ochutnat sami … 

Po celé délce hranic mezi Laosem a Vietnamem se táhne horský pás. Je zde několik oblastí, především v severní části jižního Vietnamu, které jsou proslulé pěstováním kávy. Tato robusta káva má zvláštní silnou čokoládovou chuť a připravuje se pomocí speciálního malého překapávače tzv. phinu. Možná si na tuto kávu budete muset zvyknout, pije se s kondenzovaným sladkým mlékem, připomínajícím naše salco. Skvělým osvěžením je, když si kávu nalijete do kostek ledu a vytvoříte si tak ledovou kávu. Ručím vám za to, že právě tato chuť bude to, co vám Vietnam vždy připomene. 

Ve Vietnamu naleznete divoká asijská města, která tepou stejně zběsilým tempem jako Bangkok nebo Singapur. Miliony lidí se denně přes sebe valí za svými povinnostmi i potěšením. V zemi najdete ale i zapomenuté vesničky, kde místní s konickými klobouky na hlavě obdělávají svá rýžová pole a pak se jen bezzubě uculují vědíc své. Stačí se pomalu procházet starou Hanoí a uvědomit sI, že od dob francouzské nadvlády se tu nic nezměnilo. Ani stav domů, ani sortiment na tržištích ani typický vietnamský posez tzv. na bobku. Do starých časů vás přenese kolemjdoucí žena v typickém oblečení čínských kmenů nesoucí své dítě v nůši nebo muž jedoucí po deltě Mekongu v malé lodičce, která se téměř potápí. Chvíli si možná budete myslet, že je vše nahrané kvůli turistům, abyste po chvíli zjistili, že sledujete reálný vietnamský život. Jsou pohledy, které při cestování nemusíte komentovat či soudit, prostě je přijmout a vzít, že takový je život. Ve Vietnamu se vám takových pohledů naskytne denně bezpočet.

Vietnamskou horskou džungli známe zprostředkovaně všichni. Bohužel ji známe z filmů o Vietnamsko-americké válce, kde hrála důležitou roli. Dalo by se dokonce říci, že Vietnamcům jejich příroda válku vyhrála.  Nekonečná zalesněná horská džungle se táhne podél hranic s Laosem ve svých padesáti odstínech zeleně. Právě v těchto místech Středního Vietnamu nakonec Američané zjistili, že nemají na to, aby válku vyhráli. Hlavně příroda společně s houževnatostí místních lidí stály proti. 

Exotičnost země pak dotvářejí vápencové útvary, které najdete po celém území země. Najdete v nich hlavně vápencové jeskyně, které zvou k návštěvě. Vrcholem těchto přírodních divů je pak oblast Nimh Binh na severu země a notoricky známá oblast Zátoky Halong, která je se svými téměř 3 000 skalami, vyčnívajícími z Jihočínského moře zapsána na seznamu UNESCO. 

Obzvláště v období dešťů jsou nesmírně fotogenická rýžová políčka, která najdeme po celém území země. V nížině i horách, kde jsou mistrně zasazená do teras.

Vietnamem se jako had vine jeden z asijských veletoků, Mekong. Na jihu země se vlévá do moře mohutnou deltou a je tak zdrojem života pro miliony lidí, kteří žijí na jeho březích.

Každý z nás potkal Vietnamce. Spousta z nás s nimi pracuje, ve školách jsou často lepší než české děti a hlavně jsou neuvěřitelnými pracanty a obchodníky. Někdo jim možná vyčítá jejich neprůhledné obchodní praktiky, ale každý miluje jejich bistra s jídlem a někteří stále jejich levné oblečení. Ale jsou Vietnamci v jejich vlastní zemi jiní? Ve Vietnamu je možné vše. Vše lze zkopírovat, vše sehnat, nic není problém. Usmíváte-li se, snesou vám modré z nebe a i nezištně pomohou. Na druhou stranu je potřeba zdůraznit, že vždy je potřeba si ohlídat jakou máte útratu a zda platí to, co jste se dohodli. Přece jen, jsme v Asii a ne vždy platí, že lhát se nemá … ostatně, kde na světě ještě toto heslo platí?

Fotogeničnost, slovo, které přesně vystihuje tuto asijskou zemi. Není záběr, který by nebyl zajímavý. Buddhistické chrámy v džungli, lidé sedící na bobku, loďky na Mekongu, kuře vařící se ve vývaru, jízda nočním vlakem, exponáty v Muzeu válečného dědictví, šrumec v Saigonu, bezzubá smějící se babka … co pohled, to záběr pro nás exotický a nezapomenutelný. Vše se mísí s horkem, dunem a vůněmi i pachy … prostě pravá Asie.

Pro mnoho z nás Asie podvědomě znamená klid. Vyhledáváme místa klidu chrámů a starých hrobek, nasazujeme buddhistickou filozofii na naši křesťanskou víru, jezdíme sem meditovat. Ve Vietnamu je většina lidí buddhisty, ikdyž zde najdete i křesťany. Chrámy jsou zde vždy místem usebrání za zvuků bubnů a vůně vonných tyčinek. Zvláštní je i kombinace buddhistické víry a víry politické, víry v socialismus a komunismus, kteří lidé v každodenním životě praktikují. I to je jedna z mnoha tváří Vietnamu, kterou rozhodně stojí za to prozkoumat. 

so, iGO with
Proč je VIETNAM naším cestovatelským hitem?